Vi har valt att fortsätta jobba faktureringen via Min Golf, där vi inte använder oss av en fysisk faktura.
Detta innebär att du fått dina ”fakturor” på din sida på Golf.se där du enkelt väljer betalningssätt.
Kortbetalning eller swish. OM du önskar en fysisk faktura skickar du oss ett mail på ekonomi@skerikegk.se så ordnar vi en sådan och mailar dig.
Speciellt för dig som är fundersam eller ny medlem:
I och med att det i våra stadgar står att fakturering ska ske en gång på hösten och en gång på våren gör vi dubbla tilldelningar vid samma tillfälle på hösten, väl inne i golf.se så väljer du själv vilka delar du betalar.
Inför 2025 har vi fördelat avgifterna på tre olika förfallodatum Del 1 som ska vara betald 241130 och Del 2 som har förfallodatum 250228 samt medlemsavgiften som har förfallodatum 250131.
Viktigt att tänka på vid betalning av fakturorna.
Betalning av faktura sker när du bockar i för betalning oavsett vilket förfallodatum det står på fakturan.
AUTOGIRO
Du som har autogiro sedan tidigare behöver inte göra något, detta fortsätter som ”vanligt” från sista januari 2025.
OM du skulle önska autogiro istället för betalning via golf.se kan vi hjälpa dig med det, du kan dela upp avgifterna på allt från 3 tillfällen till 12.
Kontakta oss via mail ekonomi@skerikegk.se om du är intresserad och vill ha mer information.
Vi bifogar här en lathund från golf.se som enkelt förklarar hur du ska göra vid betalning av medlems- och årsavgifterna fortsättningsvis.
Här under hittar du länkar till hur du ska gå tillväga för att betala dina fakturor
Rent praktiskt fungerar det så att ditt medlemskap är fullt ut aktiverat när betalning av samtliga avgifter skett och det är först då du kommer att kunna boka tider. Väljer du autogiro via oss som betalningsmodell aktiveras ditt medlemskap direkt efter att kontakten med banken är uppe.
Ett steg mot en mer hållbar värld med färre transporter och mindre användande av papper och kuvert. 😊
Är du osäker på hur du ska gå tillväga kan du följa instruktionerna i bifogat dokument där även länk till film finns för att se hur det fungerar eller så hör du av dig till oss på kansliet så hjälper vi dig!